Thursday, December 1, 2022
Home > Counties > Select Provisional winners of the National Assembly

Select Provisional winners of the National Assembly

Select Provisional winners of the National Assembly

Provisional winners results from select constituencies as picked by KNA

REGION CONSTITUENCY CANDIDATE PARTY
COAST
  Lamu East Ruweida Obo Jubilee
  Lamu West
  Galole Hiribae Ssaid Buya ODM
 
 
  Taveta John Bwire Wiper
NORTH EASTERN Ijara Abdi Ali Sheikhow NAP-K
  Garissa Town Adan Duale UDA
  Balambala
  Fafi
  Ijara
  Lagdera
EASTERN Saku Dido Raso UDA
  Maara Mbiuki Japheth Kareke UDA
  Chuka Igambangombe Patrick Munene UDA
  North Imenti
  Gichugu Githinji Gichimu UDA
  Ndia George Kariuki UDA
  Mbeere North Geoffrey Kiringa Ruku DP
  Mwingi North Paul Nzengu Wiper
  Kaiti Joshua Kimilu Wiper
  Kibwezi East Jessica Mbalu Wiper
  Makueni Susan Kiamba Wiper
 
CENTRAL
  Maragua Mary Wamaua UDA
RIFT VALLEY
Laikipia North Sarah Lekorere Jubilee
Baringo South Charles Kamuren UDA
Baringo Central Joshua Kandie UDA
Baringo North Joseph Makilap UDA
Eldama Ravine Musa Sirma UDA
Marakwet East Kangogo Bowen UDA
Saboti Caleb Luyai Amisi ODM
Marakwet West Timothy Kipchumba Toroitich Independent
Nandi Hills Bernard Kitur UDA
Ainabkoi Paul Chepkonga UDA
Emngwen Josses Lelmengit UDA
Tinderet Julius Kibiwot Meli UDA
Moiben Phylis Bartoo UDA
Ainamoi Benjamin Langat UDA
Aldai Marryanne Kittany UDA
Mosop Abraham Kirwa UDA
Chesumei Paul Biego UDA
Bomet Central Richard Cheruiyot UDA
Kipkelion Joseph Kimutai Cheruiyot UDA
Narok North Agnes Mataine Pareiyo Jubilee
Narok East Ken Aramat UDA
Emurua Dikir Johanna Ng’eno UDA
Kajiado South Parashina Sakimba ODM
Kajiado Central Elijah Kanchori Memusi ODM
  Nakuru Town West Samuel Arama Jubilee
  Molo Francis Kuria Kimani UDA
  Bahati Irene Njoki Jubilee
 
WESTERN
Kabuchai Majimbo Kalasinga Ford Kenya
Sirisia John Koyi Waluke Jubilee
Tongaren John Murumba Ford Kenya
Budalangi Raphael Bitta Wanjala ODM
Teso North Edward Oku Kaunya ODM
Teso South Mary Emaase UDA
Nambale Geoffrey Ekesa Mulanya Independent
Matayos Godfrey Odanga ODM
Lurambi Titus Khamala ODM
Khwisero Christopher Aseka ODM
Butere Tindi Mwale ODM
Mumias East Peter Kalerwa Salasia DAP-K
Likuyani Enock Kibunguchi Ford Kenya
Hamisi Charles Gimose ANC
Vihiga Ernest Kagesi ANC
Luanda
Emuhaya Omboko Milemba ANC
Sabatia Clement Solya UDA
NYANZA
Kisumu East Shakeel Shabir Independent
Kisumu West Rosa Buyu ODM
Kisumu Central Joshua Oron ODM
Seme James Wambura Nyikal ODM
Nyando
Muhoroni
Nyakach
Alego Usonga Samuel Atandi ODM
Gem Elisha Ochieng Odhiambo ODM
Ugenya Opiyo Wandayi ODM
Bondo Gideon Ochanda ODM
Suna East Junet Mohamed ODM
Suna West Peter Masara ODM
Uriri Mark Ogola Nyamita ODM
  Nyatike Tom Odege ODM
  Rongo Paul Abuo ODM
  Awendo Walter Owino ODM
  Kuria East Marwa Kitayama UDA
  Kuria West
  Ndhiwa Martin Owino ODM
  Suba North Millicent Odhiambo ODM
  Suba South Caroli Omondi ODM
  Kasipul Kabondo Eve Akinyi Obara ODM
  Kasipul Ong’ondo Were ODM
  Karachuonyo Andrew Adipo Okuome ODM
  Bonchari Charles Onchoke UPA
  Kitutu Chache South Antony Kibagendi ODM
 
 
NAIROBI
  Langata Phelix Odiwuor ODM
  Westlands Timothy Wanyonyi ODM
  Embakasi East  Babu Owino ODM
  Embakasi West Mark Muireithi Mwenje Jubilee
  Dagoretti North Beatrice Elachi ODM
  Dagoretti South John Kiarie UDA
 

 

Leave a Reply