Monday, April 6, 2020
Home > Editor's Pick > Narok police hold sports competition

Narok police hold sports competition

Several police sports teams drawn from six Sub- counties in Narok County on Monday, took part in various track and field competitions ahead of South Rift Regional finals slated for Nakuru.

The Narok County Police Commander (CPC), John Kizito Mutoro  who spoke at Ole Ntimama Stadium after the competition said a team has been selected to represent the County in the regional competitions to be held in Nakuru on March 12 and 13, a month thereafter another team will be picked for the National competitions to be held in Nairobi later.

Mutoro  who was accompanied by Sub- county Commanders and other senior security officers, reminded the members of the public that sports remains the best interactive way between the public and the police and advised both the police and the members of the public to utilize the opportunity to bond.

The CPC applauded private athletes who competed alongside his officers, saying such interaction was necessary for promotion of a functional relationship with the community.

In the 1,500 metres race where ladies did not participate, men Kelvin Kipkosgei from Narok North, Kipkurui Langat from Trans-Mara West and Lesiamo Josphat of Trans-Mara East took positions one to three respectively and booked a ticket to represent the county at the regional finals.

The 800-metres men`s race saw Silas Rono, Kimtai Rutto, Hoseah Chemase and Lawrence Okongo all from Narok North clinch the three top positions, while in the 800-metres women’s race, Millicent Chepkoech, Jenniffer Cheruiyot and Milka Njoroge also from Narok North won the race and clinched an opportunity to represent the County.

The 3,000-metres Men`s race saw Benson Mukhwana, Gideon Kishoiyan, Kimtai Rutto all of Narok North, Timothy Mugeni from Narok South and Josphat Lesiamo of Trans-Mara East qualify to represent the County in the regional finals.

The finals tug of war where ladies team did not also participate saw Narok South effortlessly beat Trans Mara West to carry the day.

In the men’s 4 by 100 metres relay, Narok team comprising of Japhet Kipkirui, Dominique Makabe, Gilbert Ngao and Silas Rono emerged winners, while Narok North team comprising of Fridah Chesire, Gladys Kitasho, Mary Atieno and Sigilai Chemtai won the women`s 4 by 100meters relay.

In the 200metres Ladies` race, Fridah Chesire of Narok North Sub-county, Lorna Aswani of Trans -Mara East and Doris Kananu of Narok West took the first, second and third positions respectively, while Stephen Ndiritu, Dominque Makau, Kelvin Obuga and Mohammed Ibrahim swept the first three positions in men`s 200metres race.

In men`s short Putt finals, Fred Orono of Narok North, Benson Rono of Narok South and Torome Saruni of Trans-Mara East swept the men`s category.

In  women`s short Putt, Damaris Wambui and Lucy Riano both from Narok East clinched the first and second positions respectively with Doris Kananu from Narok West coming in third.

In  Ladies` Discus Damaris Wambui and Lucy Rianto from Narok East and Gladys Kitasho of Narok North qualified, while in men`s Discus William Rioba and Torome Saruni both from Narok East and Benson Rono from Narok North qualified to represent the County in the regional finals.

In  the High jump competition where women were not represented, Richard Rono from Narok East and George Nyarieku from Narok South, emerged tops and clinched the onus to represent the County.

The Long jump men where ladies did not also participate, saw Torome Saruni of Trans-Mara East and George Karuga, emerge the best to represent the County.

In  the Tripple jump where women did not participate also, also saw Cleophas Korir from Narok East and Torome Saruni from Trans-Mara East emerge winners.

The  men`s Walking race finalists were Walter Onyando from Narok South, David Ngetich from Narok West, Festus Waweru and Salim Kabilo both from Transmara East, Veronica Migwi from Trans -Mara East, Lydia Cheptoo from Trans-Mara West and Milka Njoroge from Narok North won the women’s category.

The men`s Javelin competition saw Richard Rono and Torome Saruni both of Trans- Mara East together with Hoseah Chemase from Narok North qualify for the regionals, Pennina Chapkemoi of Trans-Mara East, Gladys Kitasho of Narok North and Dorris Kananu of Narok West won the women’s category

By  Mabel Keya –Shikuku

Leave a Reply